Pikaluistelu

  • Suurenna fontin kokoa
  • Fontin oletuskoko
  • Pienennä fontin kokoa
Etusivu / Arkisto / Valmennus / Seuran junnuja "EM-kisoissa"

Seuran junnuja "EM-kisoissa"

Sähköposti Tulosta PDF
Luisteluliiton nuorisovaliokunnan toimesta tehtiin 17+3 edustuksella kv. kilpailureissu Heerenveenin Viking Race kilpailuun, missä 11-16 ikäiset mittelivät "Euroopan nopeimpien tittelistä".

SU:sta mukana Juuso, Anni, Sini, Katriina, Emilia, Juho-Jaakko ja Valle sekä joukkueen johtajana Harri. Jaakko valitettavasti sairastui nuha-kuumeeseen, joten hän jäi kahden muun tavoin kotimaahan. Mukana kannustusjoukoista Thialfissa olivat Kati, Tiina ja Kari. Myös HLK:n vanhempia oli mukana puolen tusinaa ja ruotsalaisten vanhempia n.20 henkeä.

Kilpailut käytiin totutun tiivissä rytmissä, mikä tarkoitti 500-3000m matkojen lähettämistä kvartetteina. Tosin kilpailun nopeuttaminen mm. jäädytystaukoja yllättäen lyhentämällä hämmensi niin omien kuin Ruotsin ja Tanskan valmentajien aikataulutusta.

Anni: oli toista kertaa mukana, joten tiivis aamurytmi ja kvartettilähdöt oli hyvin hallussa sekä 500m suoritukset tasaisesti 50" tuntumassa. Pääsi majoittumaan Sinin ja Pajun kanssa samaan perheeseen.

Sini: ensikertalaiseksi oppi nopeasti liukkaan hallijään vaatimukset ja kisatempon, mistä osoituksena ennätyksen parantuminen joka startissa, viimeisen alittuessa alle 50 sekunnin.

Juuso: ensikertalaisena pääsi hyvin kisarytmistä "jyvälle" ja ystävystyi porilaisen Jeremyn ja hesalaisten Tuukan kanssa. Kansainvälistä kisakokemusta tuli roppakaupalla.

Katriina: luistelutekniikan kehittymisen myötä liukkaan jään hyödyntäminen onnistui, eritoten 500m:llä, millä alittui 45" jun.m-cup aikaraja. Majoittui Emilian kanssa tutuksi tulleen perheen luona.

Juho-Jaakko: onnistui kauden päätavoitteessaan lähes 100%, mistä osoituksena 500m:llä podiumpaikka ja muilla matkoilla tiukasti kärjen tuntumassa, jääden 4.sijasta 0.5 pistettä. Majoittui hesalaisten Anteron kanssa aiemmilta vuosilta tutun perheen luokse.

Emilia: teki come backin lajin pariin 2v. tauon jälkeen ja luisteli sinnikkäästi kaikki matkat. Tuttu kisareissu suoriutui rutiinilla ja esimerkkinä joukkueen nuoremmille.

Valle: joukkueen nestoreita ja luistelutekniikan kehittymisen myötä liukkaan jään hyödyntäminen onnistu, eritoten 500m:llä. Majoittui hesalaisten Tuomaksen kanssa tutussa perheessä.

Kati, Tiina ja Kari: Suomipipot ja Suomiliput liehuen kannustivat osaltaan joukkueen hurmokseen.

Joukkueen vetäjät: jäi hyvä maku tämän vuoden junnujoukkueesta, tasollisesti paras tulos vuosiin, matkakohtaisia podiumpaikkoja viisi, yhteispiste podiumeja kaksi, matkakohtaisia 10.parhaan joukkoon sijoittumisia 17:sta {#emotions_dlg.laughing}


Viimeksi päivitetty 13.03.2014 21:30