Pikaluistelu

  • Suurenna fontin kokoa
  • Fontin oletuskoko
  • Pienennä fontin kokoa
Etusivu / Arkisto / Kilpailuraportit / Spr.SM ja junnu matkaSM kisoissa Hesassa

Spr.SM ja junnu matkaSM kisoissa Hesassa

Sähköposti Tulosta PDF

SU:n tähtisikermän johdolla ratkaistiin kolmipäiväisten kilpailujen Suomen nopeimpien tittelit Helsingin Ogelissa.


Ensimmäisenä kilpailupäivänä ratkaistiin 1000 m matkamestaruudet.

Naisten mestaruuden vei raskaissa oloissa Elina ja miesten Tommi sekä toisen podiumpaikan valtasi Pekka .

- keliolosuhteet olivat puuskittaisen tuulen johdosta "hurlumhei" meninkiä, mutta mitalit saatiin jaettua ansaitusti.

Lauantaina sprinttereiden mestareiksi luistelivat Elina ja Pekka, Tommin varmistaessa hopeaa. Molemmat voittivat myös 500 metrin matkamestaruuden. Miesten viestimestaruuden voitti Seinäjoen Urheilijat ja naiset laittoivat ennakkoaikojen perusteella HLK:n tiukolle, jääden niukasti hopealle.

SM-kisaviikonloppu päättyi sunnuntaina 1500 m matkakohtaiseen kisaan. Naisten mestariksi luisteli HLK:n Carolien Hunneman ja miesten mestariksi SU:n Tommi Pulli.

Nuorten sarjoissa mitaleja kahmivat Susanna ja Veera A-tytöissä, Juho-Jaakko B-pojissa,  Katriina C-tytöissä ja Jaakko C-pojissa. Myös muiden osalta nähtiin hyviä suorituksia ja ennätyksiä, joten paluumatkalla seuran bussissa oli  tiiviin viikonlopun osalta väsyneen-hauska tunnelma.

(tuloslistan koostanut Jiuliano Prisada)

Pikaluistelun SM-kilpailut 21.-23.2.2014, Helsinki

 

Sprinttereiden SM –kilpailut

 

Miehet (500m / 1000m / 500m / 1000m / yhteispisteet)

1. KOSKELA Pekka, SU (36,93 / 1:18,45 / 36,86 /1:15,37 / 150,700) 2. PULLI Tommi , SU (38,08 / 1:17,37 / 37,90 / 1:16,05 / 152,690) 3. VAITTINEN Juho, VaHa (38,57 / 1:18,85 / 38,39 / 1:17,68 / 155,225) 4. YLI-OJANPERÄ Matti, SU (39,29 / 1:22,22 / 39,11 / 1:19,71 / 159,365) 5. YLI-ILKKA Juho-Jaakko, SU (39,74 / 1:23,01 / 40,20 / 1:21,03 / 161,960) 6. HAUTAMÄKI Aatu, SU (40,00 / 1:23,07 / 39,87 / 1:21,40 / 162,105) 7. KÄENMÄKI Juuso, SU (39,99 / 1:22, 93 / 40,17 / 1:21,81 / 162,530) …22. RINTA-KETURI Niko, SU (50,86 / 1:51,58 / 50,48 / 1:46,91 / 210,585) 23. KALLINEN Mikael, SU (51,80 / 1:51,03 / 50,73 / 1:48,47 / 212,280)

 

Naiset (500m / 1000m / 500m / 1000m / yhteispisteet)

1. RISKU Elina, SU (41,75 / 1:31,97 / 41,71 /1:27,96 / 173,425) 2. KUKKONEN Jenni , OuTa (43,46 / 1:36,81 / 43,21 / 1:30,22 / 180,185) 3. HUNNEMAN Carolien, HLK (44,08 / 1:35,15 / 43,99 / 1:30,31 / 180,800)… 5. LEHTINIEMI Susanna, SU (46,21 / 1:40,26 / 47,08 / 1:37,62 / 192,230)…7. KESKI-OPAS Katriina, SU (47,19 / 1:44,87 / 47,69 / 1:40,59 / 197,610)…9. HILTUNEN Pipsa, SU (51,86 / 1:45,88 / 51,90 / 1:44,54 / 208,970) 10. KESKI-OPAS Kristiina, SU (48,97 / 1:54,74 / 49,86 / 1:48,67 / 210,535)…12. HILTUNEN Roosa, SU (52,18 / 1:52,72 / 53,73 / 1:48,05 / 216,295) 13. LOUNATVUORI Emilia, SU (52,31 / 1:57,64 / 54,20 / 1:55,30 / 222,980)

 

Matkakohtaiset kilpailut

 

Miehet (500m / 500m / yhteispisteet)

 

1. KOSKELA Pekka, SU (36,93 / 36,86 / 73,79) 2. PULLI Tommi , SU (38,08 / 37,90 / 75,98) 3. VAITTINEN Juho, VaHa (38,57 / 38,39 / 76,96)… 6. YLI-OJANPERÄ Matti, SU (39,29 / 39,11 / 78,40) 7. HAUTAMÄKI Aatu, SU (40,00 / 39,87 / 79,87) 8. KÄENMÄKI Juuso, SU (39,99 / 40,17 / 80,16)…

 

Naiset (500m / 500m / yhteispisteet)

 

1. RISKU Elina, SU (41,75 / 41,71 / 83,46) 2. KUKKONEN Jenni , OuTa (43,46 / 43,21 / 86,67) 3. HUNNEMAN Carolien, HLK (44,08 / 43,99 / 88,07)… 5. YLI-OJANPERÄ Maija, SU (48,35 / 48,32 / 96,67) 6. KESKI-OPAS Kristiina, SU (48,97 / 49,86 / 98,83)…

 

A-tytöt (500m / 500m / yhteispisteet)

 

1. PELTONEN Miina, HLK (44,39 / 45,78 / 90,17) 2. LEHTINIEMI Susanna, SU (46,21 / 47,08 / 93,29) 3. SARKANEN Veera, SU (48,05 / 48,64 / 96,69) 4. HILTUNEN Pipsa, SU (51,86 / 51,90 / 103,76) 5. HILTUNEN Roosa, SU (52,18 / 53,73 / 105,91) 6. LOUNATVUORI Emilia, SU (52,31 / 54,20 / 106,51)

 

B-pojat (500m / 500m / yhteispisteet)

 

 

1. RAHNASTO Tuomas, HLK (39,82 / 40,01 / 79,83) 2. YLI-ILKKA Juho-Jaakko, SU (39,74 / 40,20 / 79,94) 3. ESKOLA Antero, HLK (40,94 / 40,76 / 81,70) 4. VIERTOLA Valle, SU (43,31 / 43,65 / 86,96)

 

C-pojat (500m / 500m / yhteispisteet)

 

1. SUOMALAINEN Samuli, HLK (40,27 / 40,21 / 80,48) 2.HAUTAMÄKI Jaakko, SU (43,37 / 42,65 / 86,02) 3. NIEMINEN Jesse, HLK (43,16 / 44,65 / 87,81)…8. RINTA-KETURI Niko, SU (50,86 / 50,48 / 101,34) 9. KALLINEN Mikael, SU (51,80 / 50,73 / 102,53)

 

C-tytöt (500m / 500m / yhteispisteet)

 

1. KESKI-OPAS Katriina, SU (47,19 / 47,69 / 94,88) 2. KÄSNÄNEN Anni, HLK (51,28 / 51,20 / 102,48) 3. NIITTYLÄ Jutta, KENSU (51,38 / 51,32 / 102,70)…

 

Miehet 1000m

 

1. PULLI Tommi, SU (1:17,37) 2. KOSKELA Pekka, SU (1:18,45) 3. VAITTINEN Juho, VaHa (1:18,85)…5. YLI-OJANPERÄ Matti, SU (1:22,22) 6. JÄÄSKELÄINEN Juho, SU (1:22,63) 7. KÄENMÄKI Juuso, SU (1:22,93) 8. HAUTAMÄKI Aatu, SU (1:23,07)…

 

 

 

 

Naiset 1000m

 

1. RISKU Elina, SU (1:31,97) 2. HUNNEMAN Carolien, HLK (1:35,15) 3. KUKKONEN Jenni, OuTa (1:36,81)…7. KESKI-OPAS Kristiina, SU (1:54,74)

 

A-tytöt 1000m

 

1. PELTONEN Miina, HLK (1:35,77) 2. LEHTINIEMI Susanna, SU (1:40,26) 3. SARKANEN Veera, SU (1:42,50) 4. HILTUNEN Pipsa, SU (1:45,88) 5. HILTUNEN Roosa, SU (1:52,72) 6. LOUNATVUORI Emilia, SU (1:57,64)

 

B-pojat 1000m

 

 

1. YLI-ILKKA Juho-Jaakko, SU (1:23,01) 2. RAHNASTO Tuomas, HLK (1:24,21) 3. ESKOLA Antero, HLK (1:25,25)

 

C-pojat 1000m

 

1. SUOMALAINEN Samuli, HLK (1:24,05) 2. NIEMINEN Jesse, HLK (1:34,36) 3. RASILAINEN Aaro, HTL (1:36,33)…6. KALLINEN Mikael, SU (1:51,03) 7. RINTA-KETURI Niko, SU (1:51,58)…

 

C-tytöt 1000m

 

1. KESKI-OPAS Katriina, SU (1:44,87) 2. NIITTYLÄ Jutta, KENSU (1:48,38) 3. KÄSNÄNEN Anni, HLK (1:50,18)…

 

Miehet 1500m

 

1. PULLI Tommi, SU (2:01,78) 2. KINNUNEN Verneri, KENSU (2:03,74) 3. VAITTINEN Juho, VaHa (2:04,31) 4. KÄENMÄKI Juuso, SU (2:06,35) 5. YLI-OJANPERÄ Matti, SU (2:07,99) 6. HAUTAMÄKI Aatu, SU (2:10,38)…

 

Naiset 1500m

 

1. HUNNEMAN Carolien, HLK (2:22,02) 2. ERVIK Jenny, HLK (2:28,27) 3. HUMISTO Anu, PoPy (2:35,08)…6. KESKI-OPAS Kristiina, SU (2:52,26)

 

A-tytöt 1500m

 

1. PELTONEN Miina, HLK (2:26,22) 2. SARKANEN Veera, SU (2:32,54) 3. LEHTINIEMI Susanna, SU (2:34,68) 4. HILTUNEN Pipsa, SU (2:41,92) 5. HILTUNEN Roosa, SU (2:47,05) 6. LOUNATVUORI Emilia, SU (2:56,68)

 

B-pojat 1500m

 

1. RAHNASTO Tuomas, HLK (2:03,95) 2. YLI-ILKKA Juho-Jaakko, SU (2:08,97) 3. ESKOLA Antero, HLK (2:12,49) 4. VIERTOLA Valle, SU (2:27,94)

 

C-pojat 1500m

 

1. SUOMALAINEN Samuli, HLK (2:11,20) 2. HAUTAMÄKI Jaakko, SU (2:17,70) 3. NIEMINEN Jesse, HLK (2:26,81)…7. RINTA-KETURI Niko, SU (2:46,56) …9. KALLINEN Mikael, SU (2:51,82)

 

C-tytöt 1500m

 

1. KESKI-OPAS Katriina, SU (2:36,24) 2. KÄSNÄNEN Anni, HLK (2:42,41) 3. NIITTYLÄ Jutta, KENSU (2:46,77) 4. ORAS Tilda-Sofiia, PoPy (2:59,08)

 

 

SM-viestikilpailu

 

Naiset (3 x 1 kierros)

 

1. HLK I (Hunneman Carolien, Peltonen Miina, Ervik Jenny) (1:45,59) 2. SU I (Lehtiniemi Susanna, Keski-Opas Katriina, Risku Elina) (1:46,31) 3. VaHA I (Silen Anna, Sisso-Koriseva Marja, Koriseva Laura) (1:54,80)…

 

Miehet (3 x 1 kierros)

 

1. SU I (Pulli Tommi, Yli-Ojanperä Matti, Yli-Ilkka Juho-Jaakko) (1:31,89) 2. HLK I (Puolakka Miro, Suomalainen Samuli, Rahnasto Tuomas) (1:34,05) 3. SU II (Hautamäki Aatu, Viertola Valle, Käenmäki Juuso) (1:37,31)…

Viimeksi päivitetty 03.03.2014 08:02