Pikaluistelu

  • Suurenna fontin kokoa
  • Fontin oletuskoko
  • Pienennä fontin kokoa
Etusivu / Arkisto / Valmennus / Matkakohtaiset SM-kisat ja spr.viesti Hesassa

Matkakohtaiset SM-kisat ja spr.viesti Hesassa

Sähköposti Tulosta PDF
Sprinttereiden yhteispiste SM-kisan lisäksi Oulunkylän pikaluistelupyhätössä kilpailtiin C-, B-, A-, ja yleisten sarjojen matkakohtaiset SM-tittelit 500, 1000 ja 1500m matkoilla.

Perjantaina kilpailun ylituomari Hannu Koivu ja kv.lähettäjä Jouko Westerlund raapivat hieman päätään, koska iltapäivän aikana jäätä olivat kuluttaneet 1000 koululaista ja viikoittain vaihtuva Ogelin henkilökunta ei syystä tai toisesta ollut saanut järvenjäätä muistuttavaa jääpintaa SM-kisojen arvoiselle tasolle. Onneksi maailmanluokan miesluistelijoiden vauhdissa ei sattunut haavereita.

Perjantaina ennen puoltapäivää startattiin Kivimäen bussilla Jorma toimiessa kuljettajana ja Marja-Liisan vastatessa joukkueenjohtajana organisoinnista. Viikonlopulle oli luvattu lumikuuroja, joka alkoi jo Ogelin luistelupyhättöä lähestyttäessä. Mutta kyseessä oli SU:laisille "meirän keli", minkä totesi myös Suomen pikaluistelujäähallien puutteesta paljon ulkomailla kiertävä Mika Poutala toteamalla pääpiirteissään "ulkojäillä harjoittelevat pärjäävät ulkoratakisoissa". Pirjo näytti kierrosaikoja takasuoralla ja huoltojoukot kannustivat etusuoralla ja pukukopeissa.
Cumulus Airport oli ennestään tuttu majoituspaikka, missä nuoret saivat mahdollisuuden mm. verrytellä kuntosalissa ja pikasaunoa. Ja aikuisporukka loppuillasta hieman vaihtaa kuulumisia... niin luistelun kehittämiseksi kuin yhteishengen kohottamiseksi {#emotions_dlg.wink}

SU:laisten menestys matkakohtaisissa :

Miehet

Tommi Pulli 500m (37,99 DNS) + 1000m 3. (1.15,53)

Juho Jääskeläinen 500m 6. (40,08 40,52)  80,60 + 1000m 6. (1.21,19) + 1500m 5. (2.14,60)

Jarkko Viertola 500m 7. (39,91 41,16)  81,07 + 1000m 13. (1.28,76) + 1500m 4. (2.11,96)

Juuso Käenmäki 500m 14. (43,34 42,73)  86,07 + 1000m 9. (1.25,24) + 1500m 8. (2.19,79)

Naiset

Elina Risku 500m 1. (42,27 42,36)  84,63 SE + 1000m 1. (1.27,62)

B-pojat

Valle Viertola 500m 4. (43,74 43,81) 87,55 + 1000m 3. (1.31,92) + 1500m 2. (2.33,55)

A-tytöt

Susanna Lehtiniemi 500m 1. (46,15 46,65) 92,80 + 1000m 1. (1.33,03) + 1500m 1. (2.34,10)

Roosa Hiltunen 500m 3. (53,83 55,31) 109,14 + 1000m 3. (1.50,54) + 1500m 3. (2.54,98)

B-tytöt

Veera Sarkanen 500m 3. (49,16 49,79) 98,95 + 1000m 2. (1.38,88) + 1500m 2. (2.38,37)

Pipsa Hiltunen 500m 5. (50,92 52,51) 103,43 + 1000m 5. (2.00,48) + 1500m 4. (2.49,04)

C-pojat

Juho-Jaakko Yli-Ilkka 500m 1. (41,21 42,06) 83,27 + 1000m 1. (1.23,58) + 1500m 1. (2.19,36)

Jaakko Hautamäki 500m 4. (44,56 45,35) 89,91 + 1000m 4. (1.29,42) + 1500m 4. (2.24,50)

Robert Rinta-Uppa 500m 10. (57,04 57,65) 114,690 + 1000m 10. (2.02,45) + 1500m 8. (3.13,85)

C-tytöt

Katriina Keski-Opas 500m 1. (49,19 48,38) 97,57 + 1000m 1. (1.42,11) + 1500m 1. (2.50,84)

Emilia Lounatvuori 500m 2. (51,93 53,52) 105,45 + 1000m 2. (1.49,05) + 1500m 2. (2.57,28)

Sofia Yli-Ilkka 500m 4. (58,63 59,35) 117,98


Viestit:

Naiset

1 SU I (Saana Hyttinen, Susanna Lehtiniemi, Elina Risku) 1.45,34

2 PoPy (Anni Mattila, Pia Humisto, Anu Humisto) 1.53,64

3 VaHa 1 (Anna Silen, Laura Koriseva, Marja Sisso-Koriseva) 1.54,43

4 TuUl (Linda Orvasto, Roosa Maanpää, Julia Salo) 1.54,83

5 HLK (Miina Peltonen, Jenny Ervik, Johanna Rahnasto) 1.56,38

6 SU II (Veera Sarkanen, Katriina Keski-Opas, Pipsa Hiltunen) 1.58,98

7 HTL (Eveliina Brandt, Anni Käsnänen, Anna Rasilainen) 2.01,09

8 SU III (Emilia Lounatvuori, Sofia Yli-Ilkka, Roosa Hiltunen) 2.11,71

9 VaHa 2 (Annaliina Hietanen, Sirpa Kaartinen, Annamari Kuusikko) 2.12,48

Miehet

1 HTL (Mika Poutala, Robert Brandt, Joel Vähä-Salo)  1.32,46

2 SU I (Juho Jääskeläinen, Jarkko Viertola, Juuso Käenmäki) 1.36,15

3 OuTa (Joonas Vesterlund, Pertti Kiiskinen, Jarmo Levo) 1.37,04

4 HLK 1 (Markus Puolakka, Miro Puolakka, Tuomas Rahnasto) 1.40,04

5 HLK 2 (Ville Ahonen, Lasse Ahonen, Antero Eskola) 1.40,86

6 SU II (Jaakko Hautamäki, Valle Viertola, Juho-Jaakko Yli-Iikka) 1.42,48

7 VaHa (Matti Salakka, Kimmo Rantanen, Jori Silen) 1.51,10

8 HLK 3 (Samuli Suomalainen, Joona Suomalainen, Jesse Nieminen) DQ

Viimeksi päivitetty 14.02.2013 16:26