Pikaluistelu

  • Suurenna fontin kokoa
  • Fontin oletuskoko
  • Pienennä fontin kokoa
Etusivu / Arkisto / Kilpailuraportit / Bussillinen edustusta Hesan cup-kisassa

Bussillinen edustusta Hesan cup-kisassa

Sähköposti Tulosta PDF
Seuran nuoria pikakiitureita vanhempineen lähti lauantaina aamuvarhaisella kohti Helsinkiä,
missä järjestettiin yksipäiväiset nuoriso-, juniori- ja masterscupien osakilpailut.

Perinteiseen Ogelin luistelupyhättöön oli saatu jää vasta kisaa edeltävänä päivänä ja ison radan
pohjoiskaarteen osalta kisajärjestäjät joutuivat turvallisuussyistä pidentämään sisärataa...

Joukkeen taustaorganisaatio sai kisajärjestäjän kanssa tarkennettua parijärjestyksiä muutosten osalta nuorten näkökulmasta suotuisaksi, kiitos HTL:n Lasse Joutsenen. Kisaa edeltävä ohjattu alkulämmittely osoittautui yhden vastuuvalmentajan taktiikalla hikiseksi urakaksi, tosin kyseessä positiivinen asia seuran runsaan nuorisomäärän johdosta, joista osa ensikertalaisia ;)

Sääolosuhteet hidastivat lounaistuulen takia hieman huippuaikoja, mutta tästä huolimatta mm. Joona Kytöniemi muiden nuorimpien ohessa paransi runsaasti ennätyksiään ja jopa tulostavoitteitaan heti alkukaudesta. Pikkuradalla sattui Niko Hemmingille huono tuuri, koska joutui takasuoralla nousemaan pystyyn ns. väistämisvelvollisena, mutta luisteli siitä huolimatta 500m:llä ennätyksen !
Myös konkarikiituri Tatsi puhkui itseluottamusta 1500m ajan parantumisen jälkeen kohti Erfurtin vet.MM-kisoja...

Toivotaan tämän "nousukäyrän" tarttuvan kaikkien keskuudessa...-> kyseessä siis oli "meirän keli" :)

Valmennuksellisesta näkökulmasta; parasta joukkueen suorituksessa oli kunkin luistelijan hyvä tekemisen asenne kaikilla kisamatkoilla, reilun-pelin-henki ja asiallinen käytös... tästä on hyvä jatkaa kohti Porin cup-kisoja.

jk. Ogelin sähköinen ajanotto oli epäkunnossa, joten kuulutuksen ja virallisten aikojen ristiriita saatiin paluumatkan soitteluiden myötä varmistettua..onneksi sijoitukset eivät muuttuneet.


Viimeksi päivitetty 08.01.2012 18:36